Повідомлення про суттєві зміни в майновому стані: хто та за яких умов має його подавати?
Близько 25% від усіх звернень до контакт-центру Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) в «міжсезоння», в період між щорічними поданням декларацій, стосуються питань повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єктів декларування (ПСЗ). Відповідаємо на найпоширеніші запитання.
Хто має подавати ПСЗ?
Обов'язок подання повідомлень про суттєві зміни в майновому стані поширюється не на всіх публічних службовців, а лише на окремі категорії з числа суб'єктів декларування, а саме:
1) Службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище відповідно до статті 51-3 Закону України «Про запобігання корупції». До них належать, зокрема, керівники органів державної влади, їхні заступники, керівники функціональних підрозділів, судді, прокурори, слідчі та дізнавачі, а також інші співробітники правоохоронних та контролюючих органів.
2) Декларантів, які обіймають посади пов'язані з високим рівнем корупційних ризиків, відповідно до переліку, затвердженого наказом НАЗК від 06.11.2023 №249/23.
Всі інші категорії публічних службовців не зобов'язані подавати такі повідомлення.
Коли виникає обов’язок подати ПСЗ?
У разі отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку декларантом на суму, що перевищує 50 прожиткових мінімумів. У 2024 це – 151 400 грн.
Обов’язок подати ПСЗ виникає лише за сукупності таких обставин:
- отримано дохід, придбано майно, здійснено видаток;
- дохід отримав / майно придбав / видаток здійснив саме суб’єкт декларування;
- розмір доходу /видатку перевищує 50 ПМ.
Подання ПСЗ в інших випадках (у тому числі щодо членів сім’ї) Законом не передбачене.
Строк для подання ПСЗ – 10 календарних днів з моменту отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку.
Важливими аспектами при визначенні суттєвої зміни є:
- саме разова операція (одержання доходу, купівля майна, здійснення видатку), а не сукупний дохід/витрати за певний період;
- розрахунок ведеться виходячи з нарахованої, а не отриманої суми – тобто дохід має включати податки, збори тощо;
- дохід має бути фактично отриманим, а не лише нарахованим.
Отже, якщо держслужбовець, який є суб’єктом подання ПСЗ, отримав винагороду, премію, здійснив покупку будинку, автомобіля, земельної ділянки чи іншого майна, або ж зробив разовий видаток (наприклад, оплатив курс навчання, турпоїздку тощо) на суму понад 151 400 грн – це вважається суттєвою зміною його майнового стану.
Слід зазначити, що якщо при отриманні спадщини, подарунка, приватизації нерухомого майна грошова оцінка такого майна не проводилась і вартість його не відома, ПСЗ не подається. Таке майно зазначається в декларації за відповідний період.
Скільки ПСЗ необхідно подати у разі одночасного придбання майна та здійснення видатку?
Одне, якщо видаток здійснено в межах 10-денного строку з моменту набуття майна у власність.
У разі придбання майна, вартість якого перевищує 50 ПМ, подається одне повідомлення, в якому зазначаються відомості у відповідних розділах щодо придбаного майна та здійсненого видатку.
Це правило діє у випадку, якщо при придбанні майна суб’єкт декларування здійснив відповідний одноразовий видаток у той самий день або в межах 10-денного строку з моменту набуття майна у власність. Якщо з будь-яких причин право власності на майно суб’єкт декларування набув в один день, а сплатив за нього пізніше ніж через 10 днів – подається 2 (або більше) ПСЗ.
Приклад
Декларант придбав нерухомість 13.09.2024. У цей день був укладений договір купівлі-продажу, внесені відповідні зміни в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, суб’єкт декларування передав (перерахував) кошти продавцю.
У такому випадку подається 1 ПСЗ. У розділі 3 «Об’єкти нерухомості» зазначається інформація про квартиру, у розділі 9 «Видатки» – інформація про суму сплачених коштів.
Як подати ПСЗ?
Для того, щоб подати ПСЗ необхідно:
- увійти до Реєстру декларацій за допомогою електронного підпису;
- обрати в особистому кабінеті «Нове повідомлення про суттєві зміни в майновому стані»;
- ознайомитись з інструкцією та заповнити форму, внести необхідні дані;
- підписати та подати документ.
Важливо: відомості про суттєві зміни в майновому стані обов'язково мають бути відображені декларантом у черговій щорічній декларації за відповідний звітний період.
Більше інформацій про особливості подання ПСЗ у Базі знань.