Стан реалізації пілотного проєкту «Програма відновного правосуддя за участю неповнолітніх, які є підозрюваними, обвинуваченими у вчиненні кримінального правопорушення»

Стан реалізації пілотного проєкту «Програма відновного правосуддя за участю неповнолітніх, які є підозрюваними, обвинуваченими у вчиненні  кримінального правопорушення»
20652 ПЕРЕГЛЯДІВ

Для реалізації Програми Координаційним центром з надання правничої допомоги вжито важливих заходів.

З метою забезпечення реалізації Програми на всій території України, було проведено конкурсний відбір медіаторів, які залучаються центрами з надання БПД, з подальшим включенням у спеціальний реєстр.

На сьогоднішній день до Реєстру включено 134 медіатора.

Аби надавати послуги з медіації в рамках Програми відновного правосуддя, медіатору необхідно підтвердити відповідну спеціалізацію «медіація у відновному правосудді за участю неповнолітніх осіб».

З загальної кількості медіаторів, включених до Реєстру, 38 медіаторів підтвердили вищевказану спеціалізацію.
Медіатори можуть надавати послуги з медіації очно або онлайн, так з початку реалізації програми 23 медіатори провели медіацію у 14 випадках очно, і в 40 випадках - онлайн.

Але при всьому, залучення медіаторів очно залишається пріоритетом.

Якщо центр отримує заяви про участь у Програмі в межах одного кримінального провадження щодо двох або більше неповнолітніх, в тому числі яких визнано потерпілим у кримінальному провадженні, центр  залучає для реалізації  Програми двох медіаторів (за наявності) - центри залучили у межах Програми двох медіаторів для 7 випадків.
З метою реалізації у межах Програми аспекту ресоціалізації між Координаційним центром та Державною установою «Центр пробації» було підписано спільний наказ, який регламентує порядок співпраці в межах реалізації Програми відновного правосуддя.

Так, органи пробації надають консультативну підтримку з питань обрання можливих додаткових засобів ресоціалізації та розвитку особистості конкретного неповнолітнього, який є підозрюваним чи обвинуваченим у вчиненні кримінального правопорушення та готує інформаційну довідку.

Кримінальні провадження в яких підозрювались, обвинувачувались неповнолітні, що погодились брати участь в Програмі, у відсотковому значенні розподіляються наступним чином:


80% - тяжкі злочини за різними статтями КК України (зокрема, частина 4 ст.185, частина 4 ст.186, частина 2 ст.
286, частина 2 ст. 289 КК України);
15% - нетяжкі злочини за різними статтями КК України (зокрема, частина 1 ст. 122, частина 4 статті 185, частина 1 ст. 190, частина 1 чи частина 2 ст. 296, КК України).
5% - кримінальні проступки за ч.1 ст.125 КК України.

За 4 місяці реалізації проєкту було видано 54 доручення на проведення медіації, в результаті яких укладено вже 20 угод за результатом медіації. Найбільша кількість доручень видання у Вінницькій області - 12, найбільша кількість завершених медіацій і підписаних угод у Сумській області - 6.

Стосовно областей Південно-Східного міжрегіонального центру з надання БПД: Дніпропетровська область відзначилася проведенням однієї процедури медіації у Програмі Відновного правосуддя для двох неповнолітніх і підписанням угод за результатами медіації; тепер очікуємо рішення суду.

Якщо у вас є сумніви або лишились питання стосовно участі у Програмі, ви можете поспілкуватися з медіатором на етапі підготовки до медіації, що допоможе прийняти рішення, або зателефонувати до Єдиного контактного номеру телефону системи надання БПД 0 800 213 103.

Мої відео